Skazani na depresję?

 

  • Forum to dla wielu osób pierwsze miejsce, gdzie szukają pomocy. Potrzebujący pomocy dzielą się tam swoimi doświadczeniami, gdyż na wizytę w ramach NFZ muszą czekać kilka miesięcy, a pomocy potrzebują już teraz.
  • Wciąż wiele osób boi się chodzić do psychiatry. „Zwłaszcza mężczyźni traktują to jak klęskę życiową. To dziwne, bo przecież gdy złamiemy nogę, to idziemy do ortopedy i nie mówimy, że to klęska życiowa. Depresja to choroba jak każda inna. Gdy mamy poczucie, że nie radzimy sobie z życiem, trzeba iść do specjalisty” – przekonuje dr Sławomir Murawiec.
  • Liczba osób zmagających się z depresją w Polsce nie jest znana, wiadomo jednak, że ok. 1,5 mln osób codziennie przyjmuje tabletki przeciwdepresyjne. To aż 30 proc. więcej niż sześć lat temu. Nie wszystkie te osoby mają jednak zdiagnozowaną depresję. Leki antydepresyjne może również przepisywać lekarz pierwszego kontaktu. Trudno jest więc ustalić, jaka jest faktyczna liczba pacjentów zmagających się z depresją.
  • Depresja ma różne maski, np. może wiązać się z lękiem o swoje czy kogoś bliskiego zdrowie. Nierzadka jest także depresja poporodowa, która pojawia się u kobiet – jest ona paraliżująca i uniemożliwiająca prawidłową opiekę nad dzieckiem. Depresja u mężczyzn, jak zauważa prof. Agata Szulc, jest jeszcze inna: „Mężczyzna robi się drażliwy, agresywny, bez powodu wpada w złość. Może stać się pracoholikiem, więc w domu rozładowuje emocje. Ma trudności w odnalezieniu się w społeczeństwie, w związkach”.
  • Depresja jest chorobą XXI wieku, odpowiada za to stres i prędkość życia, cytując dr. Sławomira Murawca – „Kiedyś, gdy ktoś osiągnął pewną pozycję w swoim zawodzie, był autorytetem. Dzisiaj ciągle musi się wykazywać, doskonalić, szkolić, wygrywać. To dzieje się w korporacjach, urzędach, wszędzie.” Prof. Piotr Gałecki dodaje – „Nie ma stabilizacji w pracy, jesteśmy bombardowani negatywnymi informacjami.”

Red. Katarzyny Pinkosz

 

Źródło: Tygodnik Do Rzeczy

MIEJSCE KONFERENCJI

Hotel Ambasador Premium****
Adres: ul. Kilińskiego 145
90-315 Łódź
Kontakt: 0048 42 677 15 40,
E-mail: premium@hotelambasador.pl

ORGANIZATOR

Pharma2pharma Sp. z o.o.
ul. Klaudyny 38/117
01-684 Warszawa
tel.: 22 254 86 95
www.pharma2pharma.pl
konferencje@pharma2pharma.pl

Polityka prywatności | Regulamin serwisu